356-V3-109-00-014101
DigiKey Part Number
356-V3-109-00-014101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
356-V3-109-00-014101
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Series
Overall Contact Length
0.378" (9.60mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.116" (2.95mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
29.5µin (0.75µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A
Termination
Press-Fit, Solder
Voltage Rating
150VDC