PR0800F05R7-045W050L-S | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 3298-PR0800F05R7-045W050L-S-ND |
Manufacturer | PRC Tech LLC |
Manufacturer Product Number | PR0800F05R7-045W050L-S |
Description | 800 FARAD HIGH ENERGY SUPERCAPAC |
Customer Reference | |
Detailed Description | 800 F (EDLC) Supercapacitor 4 V Nonstandard SMD 20mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 65°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 65°C |
Manufacturer PRC Tech LLC | Termination SMD (SMT) Tabs |
Packaging Tray | Mounting Type Surface Mount |
Part Status Active | Package / Case Nonstandard SMD |
Capacitance 800 F | Size / Dimension 1.969" L x 1.772" W (50.00mm x 45.00mm) |
Tolerance 0%, +30% | Height - Seated (Max) 0.224" (5.70mm) |
Voltage - Rated 4 V | Operating Temperature 0°C ~ 65°C |
ESR (Equivalent Series Resistance) 20mOhm @ 1kHz |