17N78210E.1
DigiKey Part Number
403-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17N78210E.1
Description
STANDARD MOTOR 10000 RPM 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Brushed DC Motor Standard 10000 RPM 3.1W 12VDC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
0.69 / 4.89
Manufacturer
Portescap
Power - Rated
3.1W
Series
Size / Dimension
Round - 0.669" Dia (17.00mm)
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.059" (1.50mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.295" (7.50mm)
Type
DC Motor
Mounting Hole Spacing
0.394" (10.00mm)
Function
Standard
Termination Style
Solder Tab
Motor Type
Brushed
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Voltage - Rated
12VDC