EM6283-C-144#
DigiKey Part Number
501-2048-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EM6283-C-144#
Description
TEST LEAD BANANA TO BANANA 144"
Customer Reference
Detailed Description
144.0" (3657.60mm) Banana Plug, Double, Sheathed To Banana Plug, Double, Sheathed DMM Test Leads 600VAC
Category
2nd Connector
Banana Plug, Double, Sheathed
Manufacturer
Pomona Electronics
Cable Length
144.0" (3657.60mm)
Series
Type
DMM Test Leads
Packaging
Bulk
Contents
1 Cable, Black, Black and Red Plugs
Part Status
Obsolete
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking Method
Non Stackable
Wire Gauge
RG-58C/U
Configuration
Banana to Banana
Voltage - Rated
600VAC
1st Connector
Banana Plug, Double, Sheathed
Ratings
CAT II 600V, IEC 1010
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Length
TEST LEAD BANANA TO BANANA 36"
In-Stock: 0
Unit Price:
TEST LEAD BANANA TO BANANA 48"
In-Stock: 0
TEST LEAD BANANA TO BANANA 60"