PC792C-1A-C1-12C-RN-X
DigiKey Part Number
2634-PC792C-1A-C1-12C-RN-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792C-1A-C1-12C-RN-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPST 50A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Must Release Voltage
1.2 VDC
Packaging
Box
Active
Features
Resistor
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Current
168 mA
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Power
2W
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Coil Resistance
71.6 Ohms