PC792A-1C-C-12C-N-X
DigiKey Part Number
2634-PC792A-1C-C-12C-N-X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PC792A-1C-C-12C-N-X
Description
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
Detailed Description
Automotive Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Must Operate Voltage
7.8 VDC
Must Release Voltage
1.8 VDC
Packaging
Bag
Mounting Type
Socketable
Coil Current
133.3 mA
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Coil Power
1.6W
Switching Voltage
75VDC - Max
Coil Resistance
90 Ohms