PMC-0701TS1015
DigiKey Part Number
2010-1268-2-ND - Tape & Reel (TR)
2010-1268-1-ND - Cut Tape (CT)
2010-1268-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-0701TS1015
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 10 ~ 15AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 120 V Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMC-0701TS1015 Models
Category
Voltage - Switching DC
150 V
Manufacturer
PIC GmbH
Power - Rated
10W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operate Time
0.3 ms
Part Status
Active
Release Time
0.1 ms
Type
Glass Body Reed
Mounting Type
Surface Mount
Circuit
SPST-NO
Termination Style
Axial
Operate Range
10 ~ 15AT
Length - Overall
0.394" (10.00mm)
Release Range
4AT
Size - Body
0.276" L x 0.079" W x 0.091" H (7.00mm x 2.00mm x 2.30mm)
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
120 V
Current - Carry
700mA (AC/DC)