PMC-0701F1520
DigiKey Part Number
2010-1261-2-ND - Tape & Reel (TR)
2010-1261-1-ND - Cut Tape (CT)
2010-1261-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMC-0701F1520
Description
SWITCH REED SPST-NO 500MA 120V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Glass Body Reed Switch SPST-NO 15 ~ 20AT Operate Range 10W 500mA (AC/DC) 120 V Surface Mount
Category
Power - Rated
10W
Manufacturer
PIC GmbH
Operate Time
0.3 ms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Release Time
0.1 ms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Glass Body Reed
Termination Style
Gull Wing
Circuit
SPST-NO
Length - Overall
0.512" (13.00mm)
Operate Range
15 ~ 20AT
Size - Body
0.276" L x 0.059" W x 0.079" H (7.00mm x 1.50mm x 2.00mm)
Release Range
4AT
Height Above Board
0.079" (2.00mm)
Current - Switching
500mA (AC/DC)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Switching AC
120 V
Current - Carry
700mA (AC/DC)
Voltage - Switching DC
150 V