PSAC60M-560
DigiKey Part Number
993-1134-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC60M-560
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W
Customer Reference
Detailed Description
56V 60 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.12" L x 2.36" W x 1.30" H (130.0mm x 60.0mm x 32.0mm)
Voltage - Output
56V
Approval Agency
CE, cULus
Current - Output (Max)
1.08A
Weight
0.673 lb (305.27 g)
Power (Watts)
60 W