PSAC12A-050-R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for PSAC12A-050-R is not available
PSAC12A-050-R
DigiKey Part Number
993-PSAC12A-050-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSAC12A-050-R
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 12 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Category
No Load Power Consumption
100mW (Max)
Manufacturer
Phihong USA
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.81" L x 1.97" W x 1.23" H (71.5mm x 50.0mm x 31.2mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CB, cULus
Current - Output (Max)
2.4A
Weight
0.27 lb (122.47 g)
Power (Watts)
12 W