PPL36U-050
DigiKey Part Number
993-1443-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL36U-050
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 25W
Detailed Description
5V 25 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
39.4" (1.00m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
5V
Current - Output (Max)
5A
Standard Number
Power (Watts)
25 W