PPL160U-480
DigiKey Part Number
993-1472-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160U-480
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 158W
Detailed Description
48V 158 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
158 W
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
48V
Approval Agency
cULus, IEC
Current - Output (Max)
3.3A