PPL160U-150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
FSP Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for PPL160U-150 is not available
PPL160U-150
DigiKey Part Number
993-PPL160U-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160U-150
Description
DESKTOP - C14
Detailed Description
15V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
No Load Power Consumption
140mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
15V
Approval Agency
CE, cUL, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
10A