DD411S0056/18
DigiKey Part Number
5356-DD411S0056/18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD411S0056/18
Description
N-SERIES DC BRUSH SERIAL 1KW
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Servo DC 12 ~ 56VDC Supply 36A Load
Category
Current - Output
36A
Manufacturer
Performance Motion Devices, Inc.
Wattage - Load
1 W
Series
Voltage - Supply
12 ~ 56VDC
Packaging
Tray
Interface
CAN, RS-232, RS-485, UART
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Module
Operating Temperature
0°C ~ 40°C