CMT-ST-108-1000
DigiKey Part Number
1944-CMT-ST-108-1000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMT-ST-108-1000
Description
RF EMI SHIELDING TAPE 98.75MX1"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF EMI Shielding Tape CHO-MASK® II Tin-Plated Copper Foil Acrylic, Conductive 1.000" (25.40mm) X 323.983' (98.75m) X 0.003" (0.08mm)
Category
Width
1.000" (25.40mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Thickness - Overall
0.003" (0.08mm)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 82°C