61-10-0909-HCS10G
DigiKey Part Number
1944-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
61-10-0909-HCS10G
Description
THERM PAD 228.6MMX228.6MM ORANGE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Orange 228.60mm x 228.60mm Square
Category
Thickness
0.100" (2.54mm)
Manufacturer
Parker Chomerics
Material
Silicone
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Orange
Part Status
Active
Thermal Conductivity
1.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
36 Months
Shape
Square
Shelf Life Start
Date of Shipment
Outline
228.60mm x 228.60mm