RB520S40-AU_R1_000A1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB520S40-AU_R1_000A1 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 250MA SOD523 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 250mA Surface Mount SOD-523 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 30 V |
Mfr | Capacitance @ Vr, F 30pF @ 0V, 1MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Active | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 250mA | Supplier Device Package SOD-523 |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 600 mV @ 200 mA | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 125°C |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Base Product Number |