PZS515V1BAS-AU_R1_000A1
DigiKey Part Number
3757-PZS515V1BAS-AU_R1_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PZS515V1BAS-AU_R1_000A1
Description
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.1 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 3 V