1.5SMC15A-AU_R2_000A1
DigiKey Part Number
3757-1.5SMC15A-AU_R2_000A1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC15A-AU_R2_000A1
Description
TVS DIODE 12.8VWM 21.2V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21.2V Clamp 71A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
71A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12.8V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
14.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.2V