T25FR-C20Y
DigiKey Part Number
298-14122-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T25FR-C20Y
Description
SPIRAL WRAP 1/4" X 100' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Spiral Wrap 0.250" (6.35mm) X 100' (30.48m) Black
Category
Material
Polyethylene (PE)
Manufacturer
Panduit Corp
Color
Black
Series
Length
100' (30.48m)
Packaging
Bulk
Wall Thickness
0.040" (1.02mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Type
Spiral Wrap
Heat Protection
Flame Retardant
Type Attributes
Harness
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Diameter - Inside, Expanded
2.000" (50.80mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Diameter - Outside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)