ST35-075-66YL
DigiKey Part Number
298-ST35-075-66YL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST35-075-66YL
Description
TAPE ELECTRICAL YLW 3/4"X22YDS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical Tape Rubber Adhesive Yellow 0.75" (19.05mm) 3/4" X 66' (20.1m) 22 yds
Category
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Manufacturer
Panduit Corp
Length
66' (20.1m) 22 yds
Series
Color
Yellow
Packaging
Bulk
Usage
Insulating, Sealing, Splicing
Part Status
Active
Temperature Range
221°F (105°C) Max
Tape Type
Electrical
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Rubber
Shelf Life
60 Months
Backing, Carrier
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Base Product Number
Thickness
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)