ST14-075-60BK
DigiKey Part Number
298-ST14-075-60BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST14-075-60BK
Description
TAPE ELECTRICAL BLACK 3/4"X20YDS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Electrical Tape Pressure Sensitive Adhesive (PSA) Adhesive Black 0.75" (19.05mm) 3/4" X 60' (18.3m) 20 yds
Category
Width
0.75" (19.05mm) 3/4"
Manufacturer
Panduit Corp
Length
60' (18.3m) 20 yds
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Usage
Insulating, Sealing, Splicing
Part Status
Active
Temperature Range
14°F ~ 176°F (-10°C ~ 80°C)
Tape Type
Electrical
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Adhesive
Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
Shelf Life
36 Months
Backing, Carrier
PVC (Poly Vinyl Chloride)
Base Product Number
Thickness
0.0070" (7.0 mils, 0.178mm)