PV2-56R-XY
DigiKey Part Number
298-15706-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PV2-56R-XY
Description
CONN RING D-SHAPE 2AWG #5/16
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Ring Terminal Connector 5/16 Stud D-Shaped 2 AWG Crimp
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
2 AWG
Series
Insulation
Insulated
Packaging
Bulk
Features
Brazed Seam
Part Status
Active
Color
Red
Terminal Type
D-Shaped
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
5/16 Stud
Contact Finish
Tin
Thickness
0.060" (1.52mm)
Insulation Diameter
0.560" (14.22mm)
Width - Outer Edges
0.680" (17.27mm)
Material - Insulation
Vinyl
Length - Overall
1.960" (49.78mm)