PLT2.5S-M6120
DigiKey Part Number
298-PLT2.5S-M6120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLT2.5S-M6120
Description
CBL TIE LOCKING BLACK 50LB 9.80"
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 2.50" (63.50mm) 0.190" (4.83mm) 50 lbs (22.68 kg)
Category
Width
0.190" (4.83mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
0.817' (249.02mm, 9.80")
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Tensile Strength
50 lbs (22.68 kg)
Part Status
Active
Features
Chemical Resistant, UV Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Polyamide (PA6/12), Nylon 6/12
Length - Approximate
9.75"
Color
Black
Bundle Diameter
2.50" (63.50mm)