LCD10-14A-L
LCD10-14A-L
LCD10-14A-L
DigiKey Part Number
298-9977-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCD10-14A-L
Description
CONN TERM RECT LUG 10 AWG #1/4
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Terminal Connector Rectangular Lug, Grounding 10 AWG 1/4 Stud
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Panduit Corp
Termination
Crimp, Barrel
Series
Wire Gauge
10 AWG
Packaging
Bulk
Insulation
Non-Insulated
Part Status
Active
Contact Finish
Electro-Tin
Terminal Type
Lug, Grounding
Contact Material
Copper
Stud/Tab Size
1/4 Stud
Diameter - Barrel ID
0.130" (3.30mm)
Terminal Style
Two Stud Holes
Diameter - Barrel OD
0.220" (5.59mm)
Tab Thickness
0.050" (1.27mm)
Diameter - Ring ID
0.270" (6.86mm)
Length - Overall
1.780" (45.21mm)
Base Product Number
Width - Outer Edges
0.420" (10.67mm)