HSTTV25-48-Q
DigiKey Part Number
298-13496-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSTTV25-48-Q
Description
HEATSHRINK 1/4" X 4' BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 2 to 1 Black 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.125" (3.18mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.025" (0.64mm)
Series
Material
Packaging
Bulk
Features
Flame Retardant, UV Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
90°C
Length
4.00' (1.22m)
Shelf Life
60 Months
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)