HST1.5-48-5-2Y
DigiKey Part Number
HST1.5-48-5-2Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.5-48-5-2Y
Description
HEATSHRINK 1-1/2" X 4' RED
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.500" (38.10mm) 3 to 1 Red 4.00' (1.22m)
Category
Inner Diameter - Recovered
0.500" (12.70mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.160" (4.06mm)
Features
Adhesive Lined, Flame Retardant
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Shelf Life
120 Months
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)