HST1.1-9-XY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Raychem Cable Protection
In Stock: 0
Datasheet
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Black 0.750' (228.60mm, 9.00")
HST1.1-9-XY
DigiKey Part Number
298-13389-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.1-9-XY
Description
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' BLACK
Detailed Description
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.750' (228.60mm, 9.00")
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
CB5425-000TE Connectivity Raychem Cable Protection0CB5425-000-ND24,32241 złParametric Equivalent
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HEATSHRINK 1.1" X 0.75' RED