HST1.1-6-XY
DigiKey Part Number
298-13388-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HST1.1-6-XY
Description
HEATSHRINK 1.1" X 0.5' BLACK
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 1.100" (27.94mm) 3 to 1 Black 0.500' (152.40mm, 6.00")
Category
Inner Diameter - Recovered
0.375" (9.53mm)
Mfr
Recovered Wall Thickness
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 110°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Inner Diameter - Supplied
1.100" (27.94mm)
Additional Resources
In-Stock: 3
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Color
HEATSHRINK 1.1" X 0.5' RED