EDNF10250FIMBKQ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 10-12 AWG Crimp Connector Fully Insulated
EDNF10250FIMBKQ
DigiKey Part Number
298-EDNF10250FIMBKQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDNF10250FIMBKQ
Description
STRONGHOLD MALE DISCONNECT, NYLO
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
10-12 AWG
Series
Insulation
Fully Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Features
Butted Seam
Terminal Type
Standard
Color
Yellow
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.248" (6.30mm)
Length - Overall
0.980" (24.89mm)