DT28EH-C0
DigiKey Part Number
DT28EH-C0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT28EH-C0
Description
CBL TIE LOCKING BLK 250LB 7.99'
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard, Locking Black 28.00" (711.20mm) 0.495" (12.57mm) 250 lbs (113.40 kg)
Category
Width
0.495" (12.57mm)
Manufacturer
Panduit Corp
Length - Actual
7.99' (2.44m)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Tensile Strength
250 lbs (113.40 kg)
Part Status
Active
Features
Chemical Resistant, UV Resistant, Weather Resistant
Wire/Cable Tie Type
Standard, Locking
Material
Acetal
Length - Approximate
8'
Color
Black
Bundle Diameter
28.00" (711.20mm)