DNF18250FIMX-2K
DigiKey Part Number
298-DNF18250FIMX-2KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF18250FIMX-2KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18250FIMX-2K
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Features
Serrated Termination
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.097" ~ 0.244" (2.46mm ~ 6.20mm)
Length - Overall
0.970" (24.64mm)