DNF18-250M-M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 0
Datasheet
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
DNF18-250M-M
DigiKey Part Number
298-10030-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250M-M
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
18-22 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Features
Serrated Termination
Terminal Type
Standard
Color
Red
Gender
Male
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.138" (3.51mm)
Length - Overall
0.900" (22.86mm)