DNF18-250FIMB-K
DigiKey Part Number
298-DNF18-250FIMB-KTR-ND - Tape & Reel (TR)
298-DNF18-250FIMB-KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF18-250FIMB-K
Description
CONN QC TAB 18-22AWG 0.250 CRIMP
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Male 18-22 AWG Crimp Connector Fully Insulated
Features
Butted Seam
Gender
Male
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Nickel
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.135" (3.43mm)
Length - Overall
0.910" (23.11mm)