DNF14-250-M
DigiKey Part Number
298-10022-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-250-M
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.250
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.250" (6.35mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
Insulation
Non-Mating End Insulated
Part Status
Active
Gender
Female
Contact Material
Copper
Tab Width
0.250" (6.35mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.050" ~ 0.162" (1.27mm ~ 4.11mm)
Length - Overall
0.830" (21.08mm)