DNF14-187-M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Panduit Corp
In Stock: 3
Datasheet
0.187" (4.75mm) Quick Connect Female 14-16 AWG Crimp Connector Non-Mating End Insulated
DNF14-187-M
DigiKey Part Number
298-10020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DNF14-187-M
Description
CONN QC RCPT 14-16AWG 0.187
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Crimp
Manufacturer
Panduit Corp
Wire Gauge
14-16 AWG
Series
Insulation
Non-Mating End Insulated
Packaging
Bulk
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Obsolete
Features
Serrated Termination
Terminal Type
Standard
Color
Blue
Gender
Female
Contact Material
Brass
Tab Width
0.187" (4.75mm)
Contact Finish
Tin
Tab Thickness
0.032" (0.81mm)
Insulation Diameter
0.162" (4.11mm)
Length - Overall
0.760" (19.30mm)