TXS2SA-L-12V
DigiKey Part Number
TXS2SA-L-12V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXS2SA-L-12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
1 A
Switching Voltage
110VDC - Max
Load - Max Switching
110W
Coil Resistance
4.11 kOhms
Coil Current
2.9 mA