TX2SA-L2-4.5V-Z
DigiKey Part Number
255-3841-2-ND - Tape & Reel (TR)
255-3841-1-ND - Cut Tape (CT)
255-3841-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2SA-L2-4.5V-Z
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Operate Voltage
3.38 VDC
Coil Voltage
4.5VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
101 Ohms
Coil Current
44.5 mA