TX2-L2-12V
DigiKey Part Number
255-1782-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TX2-L2-12V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TX2-L2-12V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Must Operate Voltage
9 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
220VDC - Max
Relay Type
Telecom
Load - Max Switching
60W
Coil Resistance
720 Ohms
Coil Current
16.7 mA