TQ2SL-L2-1.5V
DigiKey Part Number
255-2275-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SL-L2-1.5V
Description
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
EDA/CAD Models
TQ2SL-L2-1.5V Models
Category
Coil Type
Latching, Dual Coil
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
1.13 VDC
Packaging
Tube
Operate Time
4 ms
Release Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Coil Voltage
1.5VDC
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Approval Agency
cURus
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Coil Resistance
16 Ohms
Load - Max Switching
250VA, 440W
Base Product Number
Coil Current
93.8 mA