TQ2SA-24V-X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 33 647
Datasheet
Telecom Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
TQ2SA-24V-X
DigiKey Part Number
255-2262-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TQ2SA-24V-X
Description
RELAY TELECOM DPDT 500MA 24V
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Coil Type
Non Latching
Termination Style
Gull Wing
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operate Time
4 ms
Mounting Type
Surface Mount
Release Time
4 ms
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Material
Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Contact Rating (Current)
500 mA
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
125VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
250VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA