JW2SN-B-DC12V
JW2SN-B-DC12V
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
JW2SN-B-DC12V
DigiKey Part Number
255-2226-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JW2SN-B-DC12V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
1250VA, 150W
Relay Type
Coil Current
44 mA
Coil Resistance
270 Ohms