EZJ-Z0V120JA
DigiKey Part Number
P11403TR-ND - Tape & Reel (TR)
P11403CT-ND - Cut Tape (CT)
P11403DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZJ-Z0V120JA
Description
VARISTOR 12V 10A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZJ-Z0V120JA Models
Category
Current - Surge
10 A
Manufacturer
Panasonic Industry
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
6.7 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
12 V