EZJ-P1V270RM
DigiKey Part Number
P122055TR-ND - Tape & Reel (TR)
P122055CT-ND - Cut Tape (CT)
P122055DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZJ-P1V270RM
Description
VARISTOR 27V 2A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 2 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Current - Surge
2 A
Manufacturer
Panasonic Industry
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
15 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
18 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
24.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Max)
29.7 V