EXC-3BB601H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 34 494
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 15 049
Datasheet
600 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 100mA 800mOhm
EXC-3BB601H
DigiKey Part Number
P10189TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXC-3BB601H
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
100mA
DC Resistance (DCR) (Max)
800mOhm
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Height (Max)
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Lines
1
Base Product Number
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz