EXB-24V510JX is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
51 Ohm ±5% 62.5mW Power Per Element Isolated 2 Resistor Network/Array ±200ppm/°C 0404 (1010 Metric), Convex
EXB-24V510JX
DigiKey Part Number
EXB-24V510JX-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EXB-24V510JX
Description
RES ARRAY 2 RES 51 OHM 0404
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0404 (1010 Metric), Convex
Resistance (Ohms)
51
Supplier Device Package
0404
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.039" W (1.00mm x 1.00mm)
Number of Resistors
2
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)
Power Per Element
62.5mW