ETQ-P4M4R7KVK
DigiKey Part Number
P19776TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19776CT-ND - Cut Tape (CT)
P19776DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETQ-P4M4R7KVK
Description
FIXED IND 4.7UH 8.3A 17.71 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 8.3 A 17.71mOhm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ETQ-P4M4R7KVK Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
17.71mOhm Max
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Inductance
Size / Dimension
0.335" L x 0.315" W (8.50mm x 8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
15.1A