ERZ-VA5D180 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
18 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
ERZ-VA5D180
DigiKey Part Number
10-ERZ-VA5D180TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-VA5D180
Description
VARISTOR 18V 250A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
20 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
0.6J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V