ERZ-V20R241
DigiKey Part Number
P7324-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20R241
Description
VARISTOR 240V 10KA DISC 21.5MM
Detailed Description
240 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 21.5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Energy
168J
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 21.5mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V