ERZ-V20D751
DigiKey Part Number
P7280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V20D751
Description
VARISTOR 750V 7.5KA DISC 20MM
Detailed Description
750 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
825 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
420J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V